Neste Oil Rally Finland 31.7-3.8.2014 (tietopaketti/info päivitetty)

Katso tapahtumia livenä:
wrcrally

Click pic to view live stream / Klikkaa kuvaa katsoaksesi lähetystä

Tämän vuoden Neste Oil ralli lähestyy ja jännitys tiivistyy. Alla tämän vuoden rallin reittitiedot ja kartat. Liput saat ostettua täältä: LINKKI. Osakilpailujen kalenterin löydät täältä: LINKKI. Alla myös MM-taiston tämänhetkinen tilanne. Netissä Ralliradio kuluu osoitteessa yle.fi/keskisuomi. 2014 Neste Oil Rally -opas (2014 Neste Oil Rally Guide, PDF): LINKKI. Bussiaikataulut alla.

AIKATAULU JA KARTAT / TIMETABLE AND MAPS (KLIKKAA LINKKIÄ NÄHDÄKSESI KARTAT/CLICK ON LINK TO SEE MAPS)

Torstai 31.7.

Testierikoiskoe Laajavuori klo 8.00 – 4,19 km

EK1 Lankamaa 1 klo 16.08 – 23,47 km
EK2 Jouhtikylä klo 17.21 – 10,40 km
EK3 Lankamaa 2 klo 19.07 – 23,47 km
EK4 Harju 1 klo 20.30 – 2,20 km

Perjantai 1.8.

EK5 Pihlajakoski 1 klo 09.18 – 14,10 km
EK6 Päijälä 1 klo 10.26 – 23,00 km
EK7 Kakaristo 1 klo 11.24 – 20,50 km
EK8 Painaa 1 klo 12.42 – 7,49 km
EK9 Pihlajakoski 2 klo 15.56 – 14,10 km
EK10 Päijälä 2 klo 17.04 – 23,00 km
EK11 Kakaristo 2 klo 18.02 – 20,50 km
EK12 Painaa 2 klo 19.20 – 7,49 km
EK13 Harju 2 klo 20.30 – 2,20 km

Lauantai 2.8.

EK14 Mökkiperä 1 klo 08.08 – 13,50 km
EK15 Jukojärvi 1 klo 09.06 – 21,90 km
EK16 Surkee 1 klo 10.43 – 14,95 km
EK17 Himos 1 klo 12.11 – 4,45 km
EK18 Leustu 1 klo 12.44 – 11,00 km
EK19 Mökkiperä 2 klo 15.20 – 13,50 km
EK20 Jukojärvi 2 klo 16.18 – 21,90 km
EK21 Surkee 2 klo 17.55 – 14,95 km
EK22 Himos 2 klo 19.23 – 4,45 km
EK23 Leustu 2 klo 19.56 – 11,00 km

Sunnuntai 3.8.

EK24 Ruuhimäki 1 klo 9.25 – 7,10 km
EK25 Myhinpää klo 10.43 – 23,10 km
EK26 Ruuhimäki 2 (Power Stage) klo 13.08 – 7,10 km

BUSSIAIKATAULUT

neste ralli 2014 bussit

Ajajien MM-pistetilanne ennen 2014 Neste Oil rallia / Driver championship standings prior to the 2014 Neste Oil Rally

PosDriverRallye Monte CarloRally SwedenRally Guanajuato MexicoVodafone Rally de PortugalRally ArgentinaRally Italia SardegnaLOTOS 71st Rally PolandNeste Oil Rally FinlandADAC Rallye DeutschlandCoates Hire Rally AustraliaRallye de France-AlsaceRallyRACC-Rally de EspanaWales Rally GBTotal
1.FRASebastien Ogier2782828212628166
2.FINJari-Matti Latvala1327202261711116
3.NORAndreas Mikkelsen61801212152083
4.NORMads Ostberg1218216018066
5.FINMikko Hirvonen013518401252
6.BELThierry Neuville001561001546
7.GBRKris Meeke16100150638
8.GBRElfyn Evans80120610036
9.CZEMartin Prokop0010848131
10.NORHenning Solberg6106224
11.FRABryan Bouffier18018
12.FINJuho Hanninen040812
13.POLRobert Kubica000084012
14.ESTOtt Tanak100000010
15.MEXBenito Guerra Latapi88
16.AUSChris Atkinson66
17.SWEPontus Tidemand44
18.NZLHayden Paddon044
19.SVKJaroslav Melicharek404
20.QATNasser Al-Attiyah2103
21.ITALorenzo Bertelli22
22.ITAMatteo Gamba22
23.IRLCraig Breen22
24.UKRYuriy Protasov1010002
25.FINJari Ketomaa01001
26.AREKhalid Al Qassimi11

Lue lisää

Autovideoita maailmalta: Trabant 601 vastaan Honda Civic

Tämä video yllättää. Honda Civic kuljettaja ajaa Autobahnilla yli 180 km/h, mutta hänet ohitetaan silti. Yllätykseksi ohittaja ei olekaan Porsche vaan Trabant 601 farmari!

Lähde: Sebastian Strojwas

Autotestivideo: 2015 Lexus NX 200t x2


Auto Guide ja Edmunds testasivat 2015 Lexus NX:n. Katso Edmundsin video alla.
Lue lisää

Autotestivideo: 2014 Porsche Panamera Turbo

Drive! testasi 2014 Porsche Panamera Turbon.

Lähde: DW (English)

Autotestivideo (Drive): 2014 BMW M235i

Driven Chris Harris testasi 2014 BMW M235i:n.

Lähde: /DRIVE